החזון

דבר היוזם ומייסד פרוייקט בשביל הבנים – תת-אלוף (במיל') אמל אסעד
בשביל הבנים הוא תוואי טיולים מסומן המחבר בין הכפרים הדרוזיים בכרמל ובגליל, מדלית אל כרמל ועספיא עד קבר יתרו, נבי שועייב.
בתוואי השביל שאורכו כ 250- ק"מ, סומנו 18 אבני פינה ראשונות שבעקבותיהן יוקמו מצפורים שיספרו את סיפורה של העדה הדרוזית את הקשר שלה לאדמה הזו ואת חלקה בבניית המדינה וההגנה עליה.
השביל נועד לאפשר לציבור הרחב לטייל באזור וליהנות מהנוף הקסום, לבקר ולהתארח בכפרי הדרוזים ולהכיר את בני העדה ואת אורחות חייהם.
המיזם יוחד לזכרם של בני העדה שנפלו במערכות ישראל. עם זאת, "בשביל הבנים" אינו מפעל הנצחה בדמות אנדרטה או גל-עד דומם. את זכרם של יקירינו אנו מכבדים באתר חי ופעיל שמעלה על נס את הערכים החשובים בתרבותנו ואת החיבורים החיוניים בחיינו. כאן אנו מבקשים לבטא את יסודות אמונתנו בכוחו של החיבור – החיבור בין המתים לחיים, בין אדם לאדמה, בין עבר להווה ועתיד, בין אדם לאדם ובין תרבות האחד לתרבות האחר. כאן בשביל הבנים אנו מבקשים לתת במה להבנה, להכרה, להזדהות ולהבעת כבוד הדדי בין יושבי הארץ הזאת בדרך של טיולים צעידות רכיבות ואירועי ספורט משותפים לכל עם ישראל. כך אנו מבקשים לכבד את זכרם של יקירינו הנופלים.
דווקא בימים אלו – כאשר סערת האלימות משתוללת סביבנו, מלבה שנאה ומרחיקה את התקווה – דווקא בימים אלו אני גאה להשיק את שביל הבנים הדרוזים ואני נושא תפילה שהשביל המחבר בין הכפרים יתרום גם לחיבור בין הלבבות.

הדרך

  • הכשרת שביל על בסיס דרכי נוף קיימות, אשר ייסוב את כל הכפרים הדרוזיים – מהכרמל דרך הגליל ועד נבי שועיב. השביל יסומן ויוכשר כמסלול טיולים, ריצה ורכיבה על גבי אופניים וסוסים.שביל הבנים יוכשר לעריכת אירועים חברתיים וספורטיביים מאורגנים ורחבי היקף וגם לאירועים פרטיים שיתקיימו במהלך השנה כולה.
  • במסלול ישולבו נקודות תצפית ומצפורים, שמהם ניתן יהיה לצפות על הנופים המרהיבים העוטפים את הכפרים הדרוזיים. מנקודות התצפית ניתן יהיה להשקיף על נקודות ואתרים המלמדים על ראשית ההתיישבות הדרוזית בישראל, על הברית שנכרתה בין העדה לבין המדינה עם תקומתה ועל אורח חייה.
  • בנקודות התצפית והמצפורים יונצח זכרם של חללי העדה בציון פועלם וזיקתם למקום, ובמטרה להנחיל את ערכי המופת של אומץ, גבורה, נאמנות, אחריות הדדית ואחווה שאפיינו את דרכם.
  • ארגון אירוע מרכזי שנתי של מרוץ אופניים וריצה במגוון מסלולים לאורך שביל הבנים. המרוץ ייערך בכל שנה בטרה לבסס מסורת של הנצחה ומסגרת להידוק הקשרים בין כפרי הדרוזים ובני העדה לבין כלל הציבור בישראל.